Zalety wentylacji mechanicznej

We wszystkich pomieszczeniach znajdujących się w budynkach mieszkalnych i użytkowych niezbędna jest stała wymiana powietrza, a jej częstotliwość będzie uzależniona od ich charakteru oraz potrzeb związanych ze sposobem, w jaki są wykorzystywane. Pozwala to na pozbywanie się z wnętrza nieprzyjemnych zapachów, wyprowadzanie poza budynek zanieczyszczeń, a także efektywne regulowanie poziomu wilgotności powietrza, co zapobiega pojawianiu się grzybów pleśniowych oraz rozwojowi niebezpiecznych bakterii. Sprawny przebieg tego procesu jest możliwy tylko wówczas, gdy zastosuje się odpowiednią wentylację mechaniczną. W Poznaniu jej montażem zajmuje się firma Borkowski. Przekonajmy się, jak działa wentylacja mechaniczna i sprawdźmy, jakie są jej zalety.

Na jakiej zasadzie funkcjonuje wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna to system składający się z przewodów, które rozprowadzają w budynku świeże powietrze docierające z zewnątrz oraz pozwalają na wyprowadzanie z wnętrza tego, które zostało już zużyte. O ile w instalacji grawitacyjnej ruch powietrza zachodzi samoczynnie wskutek wytwarzającego się ciągu powodowanego różnicą ciśnień, o tyle w układach mechanicznych przepływ jest wymuszany przez pracujące wentylatory. Mogą one działać jako system wywiewny – w takim przypadku świeże powietrze jest zasysane za sprawą powstającego nadciśnienia – lub nawiewny, kiedy zużyte powietrze jest wypychane przez powstające nadciśnienie. Stosuje się też systemy nawiewno-wywiewne, które osiągają najlepszą efektywność.

Co daje montaż wentylacji mechanicznej?

Wentylacja mechaniczna utrzymuje stałą wydajność pracy niezależnie od panującej poza budynkiem temperatury, zachowuje więc sprawność nawet podczas dużych upałów. Jest też niepodatna na zakłócenia powodowane przez wiatr. Co ważne, do instalacji tego rodzaju można podłączyć rekuperator, który zmniejszy straty ciepła oraz ilość energii potrzebną do pracy klimatyzacji.

Wróć