W jaki sposób i jak często serwisuje się pompy ciepła?

Dla tych, którzy poszukują taniego sposobu na ogrzanie domu, pompy ciepła są wyborem idealnym. Choć na wejściu wydaje się ta inwestycja mało opłacalna, wręcz droga, biorąc pod uwagę długi okres jej użytkowania i brak konieczności ponoszenia opłat za opał, jest to strzał w dziesiątkę. Warto jednak pamiętać, że bezobsługowość pomp ciepła nie zwalnia ich posiadaczy z obowiązku przeprowadzania serwisu urządzeń. Powinny być one przeprowadzane raz w roku.

Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła?

Inwestycja w pompy ciepła jest opłacalna ze względu na niższe ekonomiczne zapotrzebowanie energetyczne, które w przypadku w obecnych warunkach jest to bardziej uzasadnione. Dzięki nim można nie tylko pozyskać ciepło na ogrzanie budynku mieszkalnego, ale również wody użytkowej przez cały rok. Nowoczesne rozwiązania technologiczne w tym obszarze mogą być wyposażone w funkcje chłodzenia, przez co zapewnią domownikom przyjemny chłód w trakcie letnich upałów. Pompy ciepła to urządzenia wielofunkcyjne, które mogą pracować zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi instalacjami. 

Na czym polega serwis pomp ciepła i jak często go wykonywać?

Chcąc zapewnić długi okres bezawaryjnego działania instalacji grzewczej, opartej o pompy ciepła, należy pamiętać o terminowym przeprowadzaniu prac serwisowych i wykonywaniu przeglądu technicznego. Serwis pomp ciepła jest obowiązkowy w okresie gwarancyjnym. Pierwszy odczyt serwisowy powinien być wykonany pod koniec pierwszego roku eksploatacji pompy i kończyć się wpisem do karty gwarancyjnej z dodatkowo przekazanym protokołem przeglądu w wersji papierowej. W jego trakcie sprawdza się układ dolnego i górnego źródła pompy ciepła, kontroluje obieg chłodniczy oraz automatykę i poprawność nastaw.

Wróć