Urządzenie łazienki od strony sanitarnej – o tym musisz pamiętać?

Chociaż łazienka jest zazwyczaj jednym z najmniejszych pomieszczeń w domu, wbrew pozorom niełatwo ją urządzić. Trzeba pamiętać o tym, że musi być ona nie tylko funkcjonalna, ale też estetyczna. W końcu dla większości z nas to nie tylko pomieszczenie, w którym dbamy o higienę, ale też domowy salon SPA i miejsce wieczornego relaksu. O czym warto pamiętać w czasie remontu, by z naszą łazienką nie mogła równać się żadna inna? Sprawdźmy!

Wanna – co wybrać?

Od lat powtarza się, że w małej łazience lepiej zaplanować prysznic. Nie jest to do końca prawdą. Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele różnych rozwiązań, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – nawet właściciel niewielkiej kawalerki. Przyjmuje się, że standardowa wanna ma ok. 170 cm długości i 80 cm szerokości. Bez problemu można jednak zakupić wannę mniejszą, lub model o niestandardowych kształtach (np. wannę narożną). Miłośnicy wylegiwania się w gorącej wodzie nie muszą więc z niego rezygnować. Warto pamiętać, że niskie osoby nie powinny decydować się na bardzo długą wannę – niestety nie będą w stanie z niej wygodnie korzystać.

A może lepiej prysznic?

Nie wszyscy są miłośnikami kąpieli w wannie. Osoby, które planują w swojej łazience prysznic, powinny zastanowić się, jak będzie on wyglądał. Gotowe kabiny prysznicowe można kupić w wielu kształtach i rozmiarach. Ich plusem jest to, że podczas kąpieli woda nie ma szans wydostać się za szczelnie zamknięte drzwi kabiny. Wygodniejsze i coraz bardziej modne stają się prysznice step-in, czyli po prostu część łazienki z prysznicem oddzielona szybą. Brak progu sprawia, że z prysznica wygodnie korzysta się nawet osobom z ograniczeniami ruchowym. Prysznic step-in optycznie powiększa łazienkę.

WC kompakt, czy urządzenie wiszące?

Tradycyjne rozwiązanie, czyli WC kompakt, jest tańsze i łatwiejsze w montażu. Niestety jest jednak problematyczne, jeśli chodzi o utrzymanie czystości – stosunkowo trudno dokładnie wyczyścić je z zewnątrz. Właściciele nowoczesnych łazienek najczęściej decydują się na stelaże podtynkowe, dzięki którym misa WC wisi nad podłogą. Poza nią widoczny jest jeszcze tylko przycisk do spłukiwania wody – reszta urządzenia znajduje się pod zabudową. Całość nie tylko wygląda elegancko i lekko, ale też wymaga minimum wysiłku przy sprzątaniu łazienki.

Umywalka – duża czy mała?

Ważnym elementem ceramiki sanitarnej jest też umywalka. Im jest ona większa, tym wygodniej się z niej korzysta. W tym wypadku również można wybrać tańsze rozwiązanie tradycyjne, lub nowoczesną umywalkę nablatową, przypominającą misę. Trzeba jednak pamiętać, że do umywalki nablatowej należy dobrać odpowiednio wysoki kran, który będzie sięgał z poziomu blatu za krawędź misy.

Wróć