Planowanie ogrzewania podłogowego. Od czego zacząć?

Ogrzewanie podłogowe to od jakiegoś już czasu bardzo chętnie wybierany rodzaj ogrzewania, który pojawia się w naszych domach czy mieszkaniach. Swoją popularność ogrzewanie tego rodzaju zdobyło wieloma zaletami, jakie niewątpliwie posiada, a przy tym jest to także świetna opcja dodatkowego wytwarzania ciepła, która przy okazji jest relatywnie tania. Jednakże, aby ogrzewanie podłogowe było skuteczne i działało zgodnie z tym, czego od niego oczekujemy, należy dobrze rozplanować taką instalację. Co to właściwie znaczy i od czego warto zacząć planowanie ogrzewania podłogowego? W dzisiejszym artykule postaramy się rzucić więcej światła na ten temat, a przy okazji odpowiedzieć na postawione tutaj pytania.

Ogrzewanie podłogowe - czy naprawdę warto je montować?

Wspomnieliśmy już o tym, że ogrzewanie podłogowe ma naprawdę sporo zalet. Jest to przede wszystkim instalacja ekonomiczna i ekologiczna, zatem nie ma się co dziwić, że decyduje się na nią coraz więcej osób. Taki rodzaj ogrzewania gwarantuje także bardzo wysoki komfort cieplny. Co to oznacza? Ciepło odczuwane podczas ogrzewania podłogowego pozwala na obniżenie ogólnej temperatury w domu o 1-2°C, co w ciągu roku pozwala ograniczyć koszty ogrzewania nawet o około 12%. To naprawdę dużo. Do tego ogrzewanie podłogowe nie wysusza powietrza tak bardzo jak tradycyjne grzejniki, a przy tym gwarantuje nam idealne rozłożenie ciepła - niższa temperatura powyżej tułowia, wyższa natomiast przy stopach.

Jest to także świetne rozwiązanie dla alergików czy astmatyków, ponieważ ogrzewanie podłogowe nie zbiera i nie unosi kurzu tak jak grzejniki. Skoro jesteśmy już przy grzejnikach, to kolejna zaleta wynikająca z ich braku to fakt, że pomieszczenia można lepiej zaaranżować i urządzić. W końcu nie musimy planować, gdzie grzejniki zawisną i brać tego pod uwagę podczas meblowania wnętrz.

Widać więc wyraźnie, że ogrzewanie podłogowe to bardzo praktyczny sposób na ogrzanie swoich czterech ścian - albo jako główny rodzaj ogrzewania, albo wspomagający inną instalację grzewczą.

Ogrzewanie podłogowe - od czego zacząć

Główna sprawa związana z rozpoczęciem planowania całej instalacji ogrzewania podłogowego to wybór rodzaju takiej instalacji. Do wyboru mamy bowiem dwa główne rodzaje popularnej “podłogówki”, czyli sucha albo tradycyjna zabudowa ogrzewania podłogowego. To bardzo ważna decyzja, ponieważ to na jej podstawie będziemy planować całe wykonanie instalacji, a także kompletować potrzebne do jej wykonania materiały.

Sucha zabudowa ogrzewania podłogowego stosowana jest szczególnie w przypadku remontów, budownictwa szkieletowego albo tam, gdzie ogrzewania podłogowego w tradycyjnej zabudowie nie da się wykonać, ponieważ są już zrobione wylewki. Ten rodzaj ogrzewania podłogowego składa się ze specjalnych płyt. Mają one w swojej strukturze wykonane rowki, w których układa się rury, a same płyty pokryte są radiatorem aluminiowym, który ułatwia rozprowadzanie ciepła. W takiej sytuacji wykończenie podłogi, czyli drewno, panele, płytki czy jeszcze inne elementy wykończenia, wykonuje się bezpośrednio na ogrzewaniu podłogowym w suchej zabudowie.

Tradycyjna zabudowa ogrzewania podłogowego to rozłożenie rur na przygotowanym wcześniej podłożu, umocowanie ich różnymi dostępnymi metodami, a na koniec zatopienie ich w wylewce betonowej. Ten rodzaj zabudowy ogrzewania podłogowego idealnie więc nadaje się do nowych inwestycji, zapewniając źródło ciepła, które jest niewidoczne i skuteczne.

Co dalej?

Kiedy wybierzemy już rodzaj zabudowy ogrzewania podłogowego, możemy przejść do opracowania technicznego, które pozwoli nam wyliczyć, ile czego będziemy potrzebowali oraz unaocznić sobie to, jak cała instalacja grzewcza będzie wyglądać i gdzie będzie przebiegać. To ważne, ponieważ na tym etapie możemy wiele rzeczy ustalić, na przykład to, gdzie chcemy, aby znajdowały się zawory czy inne elementy instalacji. Po tym kroku pozostaje nam już tylko zająć się kompletowaniem elementów oraz przygotowywaniem pomieszczeń do rozprowadzenia w nich podłogowej instalacji grzewczej.

Wróć