Ogrzewanie kotłem gazowym a kwestie bezpieczeństwa
Znaczna większość mieszkańców bloków czy kamienic wciąż używa bądź doskonale pamięta kotły gazowe. Były one i nadal są powszechnie stosowane, przeważnie w tego typu budynkach, jako tańszy sposób podgrzewania wody. Przez różne doniesienia związane z ulatnianiem się czadu, wiele osób uważa jednak, że są one niebezpieczne. Co zatem trzeba wiedzieć, korzystając z kotła gazowego? Jak zachować bezpieczeństwo?
Zasady bezpiecznego korzystania z kotłów gazowych
Choć coraz więcej kotłów gazowych wprowadzanych na rynek posiada nowe, sprawdzone zabezpieczenia, każdy kocioł tego typu może być całkowicie bezpieczny przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Jakich?
-
Sprawdzony sprzedawca i montaż. Dbać o bezpieczeństwo możemy jeszcze zanim zaczniemy korzystać z kotła. Sam zakup to już ważna decyzja – nie powinno się kupować kotłów gazowych z drugiej ręki. Tylko nowy kocioł od sprawdzonego sprzedawcy zapewni nam wszelkie niezbędne atesty i zabezpieczenia. Tak samo sprawa ma się w kwestii montażu. Zatrudnienie przypadkowych osób do montażu kotła nie jest dobrym pomysłem. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zamontują urządzenie zgodnie ze sztuką i wszelkimi przepisami, co zapewni nam bezpieczeństwo korzystania z urządzenia.
-
Detektor czadu. W obliczu tlenku węgla, jaki może ulatniać się z kotła gazowego, nasze zmysły są całkowicie bezradne – nie możemy go wyczuć ani zapachem, ani smakiem, ani tym bardziej zobaczyć. Mimo to, gdy go wdychamy, potrafi szybko zabić. Dlatego kwestią życia i śmierci (dosłownie) może okazać się zakupienie detektora czadu - urządzenia, które wykryje nawet minimalne stężenie tlenku węgla w powietrzu. To podstawowa i najważniejsza zasada bezpiecznego korzystania z kotła gazowego.
-
Regularny serwis. Przynajmniej raz do roku oraz każdorazowo, kiedy cokolwiek nas zaniepokoi, konieczny jest generalny przegląd kotła gazowego i jego instalacji. Sprawdzane są wówczas: stan instalacji gazowej, jakość wentylacji w pomieszczeniu, urządzenia przesyłowe oraz kanały spalinowe. Oczywiście, takiego przeglądu serwisowego nie możemy wykonać samodzielnie. Potrzebne są do tego osoby z odpowiednimi uprawnieniami.
-
Wentylacja. Kotły gazowe najczęściej są montowane w łazienkach. Łazienki w bloku zazwyczaj nie mają jednak okien. Dlatego konieczne jest dbanie o odpowiednią wentylację pomieszczeń, w których kotły się znajdują. Możemy to robić, często otwierając drzwi do pomieszczenia, szczególnie w czasie działania kotła. Jednak najważniejsza kwestia to czysta i drożna kratka wentylacyjna. Absolutnie zabronione jest wkładanie do niej czegokolwiek. Należy także regularnie ją czyścić.
Jeśli mamy w mieszkaniu kocioł starego typu, warto także rozważyć wymienienie go na nowszy model. Dlaczego? Nowe kotły wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia, np. analizatory wypływu tlenku węgla. Pamiętajmy, że na zdrowiu i bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać.