Ogrzewanie kotłem gazowym a kwestie bezpieczeństwa

Znaczna większość mieszkańców bloków czy kamienic wciąż używa bądź doskonale pamięta kotły gazowe. Były one i nadal są powszechnie stosowane, przeważnie w tego typu budynkach, jako tańszy sposób podgrzewania wody. Przez różne doniesienia związane z ulatnianiem się czadu, wiele osób uważa jednak, że są one niebezpieczne. Co zatem trzeba wiedzieć, korzystając z kotła gazowego? Jak zachować bezpieczeństwo?

Zasady bezpiecznego korzystania z kotłów gazowych

Choć coraz więcej kotłów gazowych wprowadzanych na rynek posiada nowe, sprawdzone zabezpieczenia, każdy kocioł tego typu może być całkowicie bezpieczny przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Jakich?

  1. Sprawdzony sprzedawca i montaż. Dbać o bezpieczeństwo możemy jeszcze zanim zaczniemy korzystać z kotła. Sam zakup to już ważna decyzja – nie powinno się kupować kotłów gazowych z drugiej ręki. Tylko nowy kocioł od sprawdzonego sprzedawcy zapewni nam wszelkie niezbędne atesty i zabezpieczenia. Tak samo sprawa ma się w kwestii montażu. Zatrudnienie przypadkowych osób do montażu kotła nie jest dobrym pomysłem. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zamontują urządzenie zgodnie ze sztuką i wszelkimi przepisami, co zapewni nam bezpieczeństwo korzystania z urządzenia.

  2. Detektor czadu. W obliczu tlenku węgla, jaki może ulatniać się z kotła gazowego, nasze zmysły są całkowicie bezradne – nie możemy go wyczuć ani zapachem, ani smakiem, ani tym bardziej zobaczyć. Mimo to, gdy go wdychamy, potrafi szybko zabić. Dlatego kwestią życia i śmierci (dosłownie) może okazać się zakupienie detektora czadu - urządzenia, które wykryje nawet minimalne stężenie tlenku węgla w powietrzu. To podstawowa i najważniejsza zasada bezpiecznego korzystania z kotła gazowego.

  3. Regularny serwis. Przynajmniej raz do roku oraz każdorazowo, kiedy cokolwiek nas zaniepokoi, konieczny jest generalny przegląd kotła gazowego i jego instalacji. Sprawdzane są wówczas: stan instalacji gazowej, jakość wentylacji w pomieszczeniu, urządzenia przesyłowe oraz kanały spalinowe. Oczywiście, takiego przeglądu serwisowego nie możemy wykonać samodzielnie. Potrzebne są do tego osoby z odpowiednimi uprawnieniami.

  4. Wentylacja. Kotły gazowe najczęściej są montowane w łazienkach. Łazienki w bloku zazwyczaj nie mają jednak okien. Dlatego konieczne jest dbanie o odpowiednią wentylację pomieszczeń, w których kotły się znajdują. Możemy to robić, często otwierając drzwi do pomieszczenia, szczególnie w czasie działania kotła. Jednak najważniejsza kwestia to czysta i drożna kratka wentylacyjna. Absolutnie zabronione jest wkładanie do niej czegokolwiek. Należy także regularnie ją czyścić.

Jeśli mamy w mieszkaniu kocioł starego typu, warto także rozważyć wymienienie go na nowszy model. Dlaczego? Nowe kotły wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia, np. analizatory wypływu tlenku węgla. Pamiętajmy, że na zdrowiu i bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać.

Wróć