Na czym polega różnica między wentylacją mechaniczną a grawitacyjną?

Wentylacja to proces, w którego efekcie dochodzi do wymiany powietrza w domu. Jest to niezbędne, gdyż każda czynność, od oddychania, przez pranie, aż po gotowanie posiłków, przyczynia się do zużywania powietrza. Im jest ono gorszej jakości, tym gorsze samopoczucie domowników. Aby temu zaradzić niezbędna jest właśnie wentylacja, przy czym obecnie przodują dwie technologie wymiany powietrza, czyli wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna. Czym się one różnią?

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna nie wymaga zastosowania żadnych dodatkowych urządzeń i działa dzięki sile wyporu spowodowanej różnicami temperatur wewnątrz domu i na zewnątrz. Zaletą tej metody jest fakt, że nie wymaga ona montowania żadnych dodatkowych mechanizmów, na pierwszy rzut oka jest więc tania. Czy aby na pewno? Niestety zimą wentylacja ta działa bardzo intensywnie, zapotrzebowanie na energię służącą do ogrzewania staje się więc zdecydowanie wyższe, dlatego nie jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Jej wadą jest również to, że nie pozwala domownikom na kontrolowanie wymiany powietrza, przez co nie gwarantuje pełnego komfortu.

Wentylacja mechaniczna

Bardziej zaawansowaną technologią jest wentylacja mechaniczna, która określana jest także mianem rekuperacji. Polega ona na wyciąganiu z wnętrz zanieczyszczonego, zużytego powietrza (z jednoczesnym odzyskiwaniem z niego energii) i nawiewaniu świeżego. Jedną z głównych korzyści takiej technologii jest oszczędność na ogrzewaniu, która jest różna w zależności od zastosowanej technologii, jednak najczęściej wynosi około 30%. Kolejnym atutem tej metody jest możliwość oddychania świeżym, przefiltrowanym i czystym powietrzem i to niezależnie od pory dnia, czy pory roku. Wentylacja mechaniczna sprawdza się więc w domach osób silnie reagujących na pyłki i inne zanieczyszczenia, gdyż filtry w systemie skutecznie je zatrzymują.

Choć wentylacja mechaniczna wymaga większej inwestycji na etapie budowy domu, to bardzo szybko się zwraca, dzięki odczuwalnym oszczędnościom na ogrzewaniu. Jeśli są Państwo zainteresowani montażem rekuperatora, zachęcamy do skorzystania z oferty naszej firmy.

Wróć