Montaż kotła gazowego kontra montaż pompy ciepła

Szukając komfortowych rozwiązań, zmierzających do zapewnienia ciepła w obiekcie budowlanym w okresie grzewczym, dużo osób zastanawia się nad montażem pieca gazowego lub też pompy ciepła. Jakie są zalety każdego z wymienionych rozwiązań, które z nich będzie optymalne i zapewni największe oszczędności?

Jakie są zalety pieca gazowego w porównaniu z pompą ciepła?

Jeszcze na etapie planowania domu jedną z ważniejszych spraw związanych z komfortem użytkowania budynku jest wybór odpowiedniego systemu jego ogrzewania. Biorąc pod uwagę ekologiczne rozwiązania małoemisyjne, do wyboru są między innymi dwa typy instalacji grzewczych, którymi dziś chcemy się zająć. Mowa tu o ogrzewaniu gazowym i pompach ciepła. Jeżeli nie uzyskaliśmy zgody na podłączenie instalacji gazowej do budynku na bieżących etapach wyboru energii do uzyskania ciepła, to wówczas lepszym rozwiązaniem staje się montaż pompy ciepła.

Dlaczego warto zainteresować się montażem pomp ciepła?

W przypadku pomp nie trzeba martwić się kominem spalinowym, kotłownią czy magazynem na opał. Cała instalacja składa się bowiem tylko z jednostki pompy ciepła, układu hydraulicznego, będącego łącznikiem między pompą a rozdzielaczem i systemem centralnego ogrzewania. Jest to kuszące rozwiązanie, choć minusem może być jego dość duży koszt budowy. Możemy również zmniejszyć zużycie energetyczne (przeważnie latem) poprzez montaż systemu ogniw fotowoltaicznych, które mogą współpracować z pompą ciepła.

Wróć