Jakie są zasady prawidłowego używania klimatyzacji?

Letnie upały mogą dawać się we znaki, a wysoka temperatura panująca na zewnątrz wraz z dużym nasłonecznieniem szybko przekłada się na warunki w pomieszczeniach. Sposobem na zyskanie komfortu termicznego będzie podjęcie decyzji o montażu klimatyzacji domowej. W Poznaniu doborem, sprzedażą i zakładaniem systemów tego rodzaju zajmuje się od lat firma Borkowski. Nie można jednak zapominać, że efektywność pracy klimatyzatora oraz jego trwałość zależy od tego, czy będzie on prawidłowo obsługiwany i regularnie serwisowany. Przekonajmy się, co ma największe znaczenie przy użytkowaniu tego typu sprzętu.

Jak używać klimatyzatorów?

Klimatyzacja pozwala na skuteczne schładzanie wnętrza pomieszczenia przez odbieranie ciepła z wypełniającego go powietrza. Jest to możliwe przez wymuszanie jego przepływu przez znajdujący się w jednostce wewnętrznej wentylator, podający strumień na wymiennik ciepła i wyprowadzający go z powrotem do pomieszczenia. Dla efektywności pracy klimatyzacji należy pamiętać, by po włączeniu urządzenie nie otwierać okien lub drzwi zewnętrznych. Ważne będzie też ustawienie odpowiedniej temperatury – ze względów zdrowotnych nie powinna ona być zbyt niska. Liczy się także unikanie kierowania bezpośrednio na siebie wylotu powietrza z urządzenia.

Jak serwisować klimatyzator?

Dla właściwego działania klimatyzatora ważne będzie dbanie o odpowiedni poziom czynnika chłodniczego w układzie i uzupełnianie ubytków, a także sprawne odprowadzanie powstających w jednostce zewnętrznej skroplin. Liczy się również poprawna praca sprężarki i automatyki oraz systematyczne czyszczenie wymienników. Szczególne znaczenie ma systematyczna dezynfekcja układu, która zapobiegnie rozwojowi groźnych dla zdrowia bakterii i grzybów pleśniowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wzywanie serwisu po każdym sezonie i zlecanie przeglądu sprzętu.

Wróć