Jakie ogrzewanie wybrać do domu?

Każdy nowoczesny dom wymaga centralnego ogrzewania, przez które należy rozumieć system doprowadzający ciepło z urządzenia grzewczego do każdego z pomieszczeń. System ten składa się ze źródła ciepła, w którym wytworzona zostaje energia cieplna, kanałów transportu ciepła oraz jego odbiorników w postaci grzejników, anemostatów bądź kratek nawiewno-wywiewnych. Współczesne technologie kierują się ekologią i oszczędnością, a dostępnych rozwiązań jest naprawdę sporo.

Jakie są zalety pompy ciepła?

Pompy ciepła są jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domu. Koszt ich montażu jest wysoki, natomiast możliwość zdobycia dofinansowania oraz niskie koszty użytkowania gwarantują zwrot inwestycji w ciągu kilku lat. Pompy sprawdzają się w budynkach, które nie odnotowują strat ciepła przez nieszczelną izolację. Napędzane są energią elektryczną, ale wykorzystują ciepło obecne w otoczeniu – powietrzu i gruncie.

Charakterystyka ogrzewania gazowego

Ogrzewanie gazem ziemnym jest równie ekonomiczne. Wprawdzie kotły gazowe wykorzystują paliwa kopalne, jednak w trakcie spalania nie emitują tak wielu zanieczyszczeń jak węgiel. Największą zaletą centralnego ogrzewania gazowego jest pełna automatyka procesu. Kocioł jest zaprogramowany na utrzymywanie pożądanej temperatury i nie wymaga regularnego monitorowania. Najbardziej efektywnym rodzajem kotła gazowego jest obecnie kocioł kondensacyjny, w którym utrata ciepła jest ograniczona do minimum.

Czy jeszcze warto montować kocioł węglowy?

Kocioł węglowy to zdecydowanie najmniej ekologiczna opcja. Paliwo eksploatacyjne, jakim jest węgiel, często bywa różnej jakości, przez to wydajność spalania i uzyskiwania energii cieplnej może pozostawiać wiele do życzenia. Ponadto ten rodzaj ogrzewania zanieczyszcza środowisko, wymaga ciągłej kontroli i samodzielnego uzupełniania paliwa.

Wróć