Jak wykorzystywać klimatyzatory zimą?

Klimatyzatory montuje się głównie po to, aby ochłodzić pomieszczenia nagrzane przez wysoką temperaturę powietrza lub jednoczesne przebywanie wielu osób. Nie są to jednak urządzenia typowo sezonowe. Współczesne klimatyzatory mogą być skuteczne zarówno w ciepłe, jak i chłodne dni. Takie modele mają funkcję, która odwraca podstawowe ich działanie. Wydajna praca wymaga jednak dopasowania urządzenia do parametrów danego pomieszczenia. Tylko wtedy klimatyzacja będzie działać sprawnie w różnych porach roku. Jak używać klimatyzatorów zimą?

Wygoda ogrzewania pomieszczeń

Większość dostępnych modeli klimatyzatorów może pracować w sezonie zimowym jako alternatywne źródło energii. Klimatyzatory typu split składają się z jednostek zewnętrznych i wewnętrznych, które wymieniają energię. Odwrócenie tego działania sprawi, że będą pracować podobnie jak pompa ciepła powietrze-powietrze. Po włączeniu odpowiedniej opcji i ustawieniu pożądanej temperatury jednostka zewnętrzna zacznie pobierać ciepło z powietrza, które następnie będzie oczyszczone i przekazane do pomieszczenia. W ten sposób w domu lub biurze można zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność. w porównaniu do grzejników elektrycznych klimatyzator może generować koszty ogrzewania niższe o około 60-80%. Nie wymaga on rozpalania pieca czy podkładania, a do tego nie stwarza zagrożenia pożaru jak przy kominkach lub grzejnikach elektrycznych.

Czy ogrzewanie klimatyzatorami się opłaca?

Klimatyzator nie zastąpi kotła czy pompy ciepła. Podstawowe źródła energii w domu są w stanie zapewnić ogrzewanie w krótkim czasie na cały system niezależnie od tego, jak niska temperatura panuje na dworze. Większość klimatyzatorów może nie poradzić sobie z dużymi mrozami. Do tego im więcej wkładają pracy w odzysk energii, tym są mniej opłacalne w utrzymaniu. Nie oznacza to jednak, że są zupełnie zbędne. Za pomocą klimatyzatorów można dostarczać dodatkowe ciepło w najgorsze mrozy. Najczęściej jednak używa się ich w okresach przejściowych, czyli jesienią i wiosną. Wtedy temperatura z dnia na dzień może skoczyć i niespodziewanie w domu robi się zimno. Zamiast na zmianę rozpalać i gasić kocioł można po prostu uruchamiać klimatyzację i za jej pomocą regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.

Ograniczenia w ogrzewaniu klimatyzacją

Przed zakupem klimatyzatora sprawdź, do jak niskiej temperatury wolno używać określonego modelu. Najczęściej granica wynosi od -5 do -15oC. Niestosowanie się do zaleceń producenta może doprowadzić do awarii związanej z zagęszczeniem smaru, zamrożeniem wężownic czynnika chłodniczego lub uszkodzeniem ruchomych części i łożysk. Zbyt ciężka praca sprężarki grozi przegrzaniem urządzenia. Niektóre klimatyzatory mają czujniki niskiej temperatury wyłączające system w krytycznych warunkach. Najlepiej jednak mieć samemu świadomość możliwego ryzyka i nie uruchamiać dodatkowego grzania wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest zbyt niska.

Wróć