Jak wygląda montaż gruntowej pompy ciepła?

Aby gruntowa pompa ciepła działała w prawidłowy sposób, konieczne jest jej odpowiednie zamontowanie. Jak powinno ono wyglądać w praktyce oraz jakie warunki muszą zostać spełnione? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Montaż a przepisy prawa

W tym przypadku trzeba mieć na uwadze to, że instalacja wariantu pionowego wymaga przedłożenia projektu do starosty. Dopiero jeśli w czasie do 30 dni nie zostanie wniesiony sprzeciw, wówczas można przystąpić do prac geologicznych. Natomiast w przypadku montażu kolektora poziomego, prace można realizować wedle własnego uznania.

Realizacja robót wiertniczych

Do skutecznego przeprowadzenia robót wiertniczych konieczny jest odpowiedni sprzęt. W przypadku miękkich gruntów będzie to najczęściej technika wiercenia z płuczką, natomiast dla twardych obrotowo-udarowa, wraz z tzw. młotkiem dolnym. Warto pamiętać też, że takie prace realizowane są dopiero wtedy, gdy uzyska się dane na temat cieplnej pojemności danego gruntu oraz tego, jaka jest jego dokładna budowa hydrologiczna.

Kolejną kwestią jest głębokość odwiertów. Zazwyczaj jest to około 100 metrów, choć obecnie zdarzają się także dłuższe kolektory. Sondy muszą być dodatkowo rozmieszczone we właściwy sposób, w adekwatnych odległościach. W przypadku sond mających poniżej 70 metrów, będzie to odległość co 6 metrów.

Czynności po osadzeniu sondy

W momencie, gdy sondy zostaną osadzone w otworach (zgodnie z projektem), można przystąpić do osunięcia rur osłonowych, zamulenia, a także zasypania otworu. Oczywiście, aby całość tego typu czynności przebiegła w sposób prawidłowy, niezbędne jest doświadczenie ekipy zajmującej się realizacją przedsięwzięcia.

Jak doskonale widać, montaż gruntowej pompy ciepła wymaga odpowiedniego sprzętu, a także doświadczenia w tym zakresie. Taką działalność wykonujemy również w ramach realizowanej przez nas działalności, służąc oczywiście niezbędną pomocą w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu dopasowanego do potrzeb inwestorów. Zachęcamy do kontaktu.

Wróć