Jak prawidłowo czyścić klimatyzację?

Przebywanie w pomieszczeniach, które są nadmiernie rozgrzane, jest nieprzyjemne i negatywnie wpływa na samopoczucie oraz efektywność funkcjonowania człowieka. Sposobem na uzyskanie komfortu termicznego podczas letnich upałów jest więc wyposażenie budynku mieszkalnego lub użytkowego w oferujące odpowiednią efektywność działania urządzenia klimatyzacyjne. W Swarzędzu ich sprzedażą i montażem zajmuje się firma Borkowski. Warto jednak pamiętać, że systemy tego rodzaju muszą być serwisowane i konserwowane, a szczególne znaczenie ma czyszczenie klimatyzacji. Przekonajmy się, jak powinno to przebiegać.

Dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne?

Urządzenia klimatyzacyjne powodują intensywne schładzanie powietrza, na ich elementach i wewnątrz kanałów służących do jego przesyłu mogą skraplać się spore ilości wilgoci, które tworzą świetne warunki do rozwoju groźnych bakterii m.in. powodujących legionellozę, a także zarodników grzybów pleśniowych, które wdychane mogą być powodem alergii lub niebezpiecznych chorób układu oddechowego. Warto też pamiętać, że na wymiennikach ciepła będących zbiorem metalowych lamelek otaczających przewody z przepływającym czynnikiem chłodniczym osadza się znaczna ilość kurzu, ograniczającego oddawanie energii, a więc obniżającego efektywność pracy urządzenia.

Jak czyści się klimatyzację?

Czyszczenie instalacji klimatyzacyjnych obejmuje usuwanie zgromadzonego kurzu oraz pozbywanie się mikroorganizmów chorobotwórczych. W pierwszym przypadku stosuje się z reguły czyszczenie mechaniczne tj. specjalne szczotki. W drugim korzysta się z preparatów do dezynfekcji, które są natryskiwane na poszczególne elementy i rozpylane wewnątrz kanałów służących do przesyłania ochłodzonego powietrza. Możliwe jest też ozonowanie lub naświetlanie UV.

Wróć