Jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu?

Jakość powietrza, które dostaje się do wnętrza pomieszczeń, ma znaczenie dla samopoczucia oraz stanu zdrowia jego użytkowników. Zależy ona w dużej mierze od rodzaju i wyposażenia zastosowanych w budynku systemów wentylacyjnych. W Swarzędzu odpowiednie urządzenia można znaleźć w ofercie firmy Borkowski, zajmującej się również ich montażem. Przekonajmy się, co sprawia najwięcej problemów i zobaczmy, jak sobie z nimi poradzić.

Jakie kwestie związane z jakością powietrza mają największe znaczenie?

Wśród najważniejszych parametrów decydujących o jakości powietrza znajduje się ilość zawartych w nim zanieczyszczeń. W grę wchodzą tu przede wszystkim zawieszone w nim cząsteczki pyłów i drobin kurzu, ale także substancji wydzielających intensywną woń. Problemem mogą się okazać też unoszące się alergeny, a zwłaszcza pyłki roślin, jak również często toksyczne zarodniki grzybów oraz mikroorganizmy chorobotwórcze takie jak wirusy i bakterie. Istotna będzie także właściwa wilgotność powietrza, która nie powinna być ani zbyt mała, co prowadzi do uciążliwego przesuszenia błon śluzowych oczu, nosa i gardła, ani i za wysoka, ponieważ utrudnia oddychanie. Dla komfortu termicznego osób znajdujących się wewnątrz budynku liczyć się będzie ponadto temperatura powietrza.

W jaki sposób można wpłynąć na jakość powietrza?

Jakość powietrza można znacznie poprawić, usprawniając jego dystrybucję za sprawą odpowiedniego mechanicznego systemu wentylacyjnego, a także stosując w nim efektywną filtrację usuwającą przedostające się z zewnątrz zanieczyszczenia. Jeśli chodzi o regulowanie temperatury oraz uzyskiwanie optymalnej wilgotności, warto zdecydować się na zaawansowane technicznie urządzenia klimatyzacyjne oraz sprawnie funkcjonujące i dające duże możliwości regulacyjne ogrzewanie.

Wróć