Jak działają systemy centralnego odkurzania?

Odkurzacz centralny to system składający się z centralnej jednostki zasysającej zabrudzenia z wszystkich pomieszczeń. Wszystko dzięki rurom umieszczonym w ścianach, które są połączone gniazdami ssącymi do pomieszczenia, w którym znajduje się główna jednostka odkurzacza. Jak dokładniej działa ta technologia i jakie są jej główne zalety?

Sposób działania odkurzacza centralnego

Główna jednostka i system rur to niejedyne elementy wchodzące w skład odkurzacza centralnego. Aby system działał prawidłowo, niezbędny jest też giętki wąż, którego długość wynosi średnio około 9 m. Taki wąż podłącza się do specjalnych gniazd umieszczonych w ścianie, dzięki czemu zabrudzenia są zasysane do jednostki centralnej. Tę ostatnią zazwyczaj umieszcza się w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu, czyli w miejscu suchym i oddalonym od pomieszczeń mieszkalnych po to, aby dźwięki działania urządzenia były jak najmniej słyszalne. Trzeba pomyśleć także o rurze odprowadzającej zanieczyszczenia na zewnątrz, przy czym odradza się jej montaż z przodu domu, gdyż wydmuchiwane powietrze może brudzić elewację budynku.

Zalety odkurzacza centralnego

Montaż odkurzacza centralnego to wiele praktycznych korzyści, a pierwszą z nich jest wygoda, gdyż nie trzeba nosić ciężkiego odkurzacza. Zamiast tego wystarczy przenieść lekką rurę i umieścić ją w gnieździe ściennym, by móc cieszyć się czystym, pozbawionym zanieczyszczeń wnętrzem. Kolejną zaletą jest skuteczność. Odkurzacz centralny ma większą moc od tradycyjnych urządzeń dostępnych w sklepach ze sprzętem AGD, dlatego znacznie lepiej zasysa zabrudzenia. Sprawia to, że znakomicie sprawdzi się w domach alergików, którzy negatywnie reagują nawet na niewielką ilość kurzu. Ostatnim atutem jest również duża pojemność centralnego odkurzacza, która sprawia, że wystarczy go opróżniać średnio raz na pół roku.

Odkurzacz centralny to użyteczne rozwiązanie dla wszystkich osób, które lubią porządek, a jednocześnie nie chcą poświęcać na sprzątanie zbyt dużo czasu. Jeśli są Państwo zainteresowani tą technologią, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Wróć