Jak często należy przeprowadzać serwis wentylacji?

Wszystkie budynki przeznaczone do wykorzystywania przez ludzi muszą być wyposażone w systemy umożliwiające okresową wymianę powietrza. Ich działanie pozwala na utrzymywanie optymalnego poziomu wilgotności, a także pozbywanie się zanieczyszczeń, jak również przykrych zapachów. W większości obiektów montuje się dziś układy wentylacji mechanicznej, której funkcjonowanie jest bardziej efektywne niż rozwiązań grawitacyjnych, jednak wymaga utrzymywania wszystkich części składowych w odpowiednim stanie technicznym. Nie obejdzie się więc bez usług fachowców, którzy specjalizują się serwisie wentylacji. W Swarzędzu najlepszym wyborem będzie w tym obszarze oferta firmy Borkowski. Przekonamy się, na czym polegają wykonywane prace i zobaczmy, z jaką częstotliwością powinny być wykonywane.

Na czym polega serwis wentylacji?

Układy wentylacji mechanicznej to nie tylko kanały rozprowadzające powietrze, ale także odpowiedzialne za jego pobieranie, uzdatnianie, przesyłanie i wyprowadzanie na zewnątrz centrale wentylacyjne, które nierzadko pracują również jako rekuperatory. Systemy tego rodzaju wymagają okresowego czyszczenia i dezynfekcji, a także przeglądu zamontowanego sprzętu oraz oprzyrządowania – wentylatorów, przepustnic i czujników.

Kiedy korzystać z usług serwisu wentylacji?

Częstotliwość serwisowania systemu wentylacyjnego jest uzależniona od jego obciążenia oraz wielkości budynku. W domach jednorodzinnych zwykle wystarczy wykonywanie przeglądu raz do roku. W obiektach komercyjnych i przemysłowych odpowiednie czynności trzeba ponawiać znacznie częściej – nierzadko nawet raz na kwartał. Mimo tego, że wiąże się to z ponoszeniem pewnych kosztów, w dłuższej perspektywie okaże się tańsze, ponieważ ustrzeże przed poważniejszymi awariami i związanymi z nimi kłopotami.

Wróć