Gdzie znajdzie zastosowanie wentylacja mechaniczna?

Wewnątrz każdego budynku mieszkalnego lub użytkowego należy zapewnić odpowiednie warunki dla przebywających w nim osób. Jedną ze szczególnie ważnych kwestii okaże się sprawna wymiana powietrza pozwalająca na utrzymywanie optymalnego poziomu wilgotności, a także pozbywanie się przykrych zapachów czy zanieczyszczeń od wszelkiego rodzaju pyłów i kurzu przez szkodliwe mikroorganizmy – zarodniki grzybów pleśniowych bądź wirusy oraz bakterie – aż po rozmaite alergeny.

Spełnienie zaleceń co do tzw. krotności wymiany powietrza w pomieszczeniu wymusza wybór odpowiedniego systemu. W przypadku nowoczesnych obiektów standardem stała się wentylacja mechaniczna. W Poznaniu jej montaż można zlecić firmie Borkowski, specjalizującej się w technice grzewczej i sanitarna, a także systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Przekonajmy się, jak działają takie instalacje i jakie możliwości oferują.

Czym jest wentylacja mechaniczna?

System wentylacji mechanicznej pozwala na wymuszony pracą wentylatorów przepływ powietrza pobieranego ze specjalnych czerpni i po zużyciu wyprowadzanego na zewnątrz przez odpowiednie wyrzutnie. Instalacja tego typu może funkcjonować jako nawiewna, wywiewna lub hybrydowa tj. nawiewno-wywiewna. Składa się ona nie tylko z sieci przewodów rozprowadzonej po całym obiekcie, ale także specjalnej centrali sterującej pracą całego systemu. Efektywność takiego rozwiązania znacznie przewyższa klasyczne wentylacje grawitacyjne.

Co można zyskać dzięki wentylacji mechanicznej?

Wentylacja mechaniczna to nie tylko dostęp do świeżego powietrza, ale także możliwość jego efektywnej filtracji, w tym usuwania przykrych zapachów. W połączeniu z rekuperatorem system tego rodzaju pozwala również na oszczędzanie znacznych ilości energii koniecznej do ogrzewania budynku.

Wróć