Gdzie w domu zamontować pompę ciepła?

Prawidłowe ulokowanie pompy ciepła – niezależnie od jej rodzaju – to oczywiście klucz do bezproblemowego działania. Gdzie w domu umieścić jednostkę? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych porad w tym zakresie.

Instalacja wewnątrz budynku

W przypadku wielu wariantów pomp ciepła możliwe jest ich zamontowanie wewnątrz. Przemawiają za tym również bardzo kompaktowe wymiary takich urządzeń, które kształtem i wymiarami przypominają lodówki. Oczywiście wciąż ważne jest, gdzie zostanie ulokowana taka jednostka. Najlepiej, aby było to osobne pomieszczenie takie jak tradycyjna kotłownia. Pozwoli to na bezproblemowe zamontowanie osprzętu urządzenia jakim jest pompa ciepła, który oczywiście takie urządzenia również posiadają.

Pompy ciepła nie działają też w stu procentach bez dźwięku, a średni generowany hałas to 40 do 60 dB. Również z tego powodu warto, aby przeznaczyć im osobne pomieszczenia, najlepiej oddalone od sypialni oraz pokoju dziennego. Dzięki temu nie będą one przeszkadzać domownikom.

Pozostałe kwestie związane z montażem pompy ciepła

Pomieszczenie wewnątrz budynku, w którym zostanie zamontowana pompa ciepła, powinno spełniać także dodatkowe kryteria. Jednym z nich jest to, aby nie było to miejsce, w którym mogą pojawić się gryzonie. Jeśli wiec będzie to piwnica, pomieszczenie musi być pod tym względem dobrze zabezpieczone. Chodzi bowiem o to, aby uszkodzeniu nie uległy kable instalacji, co mogłoby wiązać się z koniecznością drogiej naprawy.

W pobliżu jednostki pompy ciepła nie należy umieszczać też łatwopalnych materiałów i przedmiotów, a także innych urządzeń, które mogłyby doprowadzić do zalania systemu. Dlatego też nie powinna być to np. pralnia.

Prawidłowe ulokowanie pompy ciepła to absolutny klucz do tego, aby cały system działał prawidłowo i niezawodnie, a także gwarantował oszczędności. O właściwy montaż powinni zadbać też oczywiście fachowcy zajmujący się jego instalacją. Instalacją pomp ciepła zajmujemy się również w ramach realizowanej przez nas działalności.

Wróć