Czym się kierować wybierając pompę ciepła?

Pompa ciepła to sposób na bardzo oszczędne ogrzewanie. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych czynnikach przed zakupem rozwiązania.

Pompa ciepła – rodzaje

Pompy ciepła to systemy grzewcze, które wykorzystując naturalne zjawisko, powodują dogrzewanie domu. Sercem rozwiązania jest kompresja. Dla przykładu w pompie wody dochodzi do mechanicznego ściśnięcia wody, która pod wpływem ciśnienia zaczyna wrzeć (i to nawet przy ujemnych temperaturach otoczenia). Ciepło dalej jest pozyskiwane z pary i przekazywane do ogrzania domu. Przy wyborze systemu kluczowe jest przede wszystkim dobranie pewnych urządzeń, które są solidne i niezawodne. Warto także skorzystać z usług przedsiębiorstwa, które nam wszystko zamontuje. Firma Borkowski oferuje przede wszystkim sprawdzone pompy ciepła, świadcząc również profesjonalne doradztwo w tym zakresie.

Jak wybrać pompę ciepła?

Dla naszej satysfakcji kluczowe są dwa parametry pompy. Pierwszym jest sprawność, a drugim moc. To właśnie te dwa elementy są odpowiedzialne za poprawne funkcjonowanie pompy i spełnienie przez urządzenie pokładanych oczekiwań. Nie ma jednak żadnego wzoru (jak w przypadku paneli fotowoltaicznych), na podstawie którego moglibyśmy oszacować potrzebne rozwiązanie. Jeśli chodzi o pompę, kluczowe jest to, że to tak naprawdę audyt miejsca montażu pozwoli na uzyskanie wiedzy, jakiego rodzaju rozwiązanie jest faktycznie potrzebne. Kluczowy jest metraż, ilość domowników, obecność innych form ogrzewania (np. pieca gazowego) czy jakość wykonanej termoizolacji. To wszystko przekłada się na to, że moc pompy dobierana jest w zasadzie indywidualnie. Warto także zwrócić uwagę na możliwość zintegrowania jej z fotowoltaiką, by w ten sposób zyskać darmowe ogrzewanie. Warto zdać się na specjalistę, ale tylko z renomowanej firmy, specjalizującej się w tego rodzaju inwestycjach. Warto unikać tzw. domokrążców oraz wystrzegać się transakcji zawieranych na infolinii. Postawienie na fachowców to pewność naszej satysfakcji i zadowolenia.

Wróć