Czym kierować się przy wyborze klimatyzatora?

Zapewnienie sobie optymalnych warunków pracy i odpoczynku staje się coraz ważniejsze. Uzyskanie komfortu termicznego podczas upalnego lata wymaga zastosowania systemu efektywnego chłodzenia powietrza, a więc montażu odpowiedniego urządzenia klimatyzacyjnego. W Swarzędzu doborem, sprzedażą oraz instalacją klimatyzatorów zajmuje się firma Borkowski, specjalizująca się w technice sanitarnej i grzewczej. Przekonajmy się, na jakie charakterystyki należy zwrócić uwagę, planując zakup systemu klimatyzacyjnego.

Podstawowe parametry klimatyzatorów

Sprawne chłodzenie będzie możliwe tylko, jeżeli właściwie dobrano klimatyzator. Wśród najistotniejszych parametrów urządzeń tego typu znajdzie się jego moc chłodnicza, która powinna odpowiadać miejscu, w jakim sprzęt będzie pracował. Tam, gdzie wysokość kondygnacji jest standardowa i waha się w przedziale od 2,2 do 2,8 m, można kierować się wielkością powierzchni. Gdy wysokość jest nietypowa, należy uwzględnić obliczoną kubaturę. Równie duże znaczenie ma efektywność pracy urządzenia przekładająca się na zużycie energii. Jest ona podawana zarówno dla chłodzenia, jako parametr SEER, jak i dla grzania jako SCOP. Wskaźnikom tym przyporządkowane są klasy energetyczne od A do G.

Jakie dodatkowe cechy będą istotne?

Wybierając klimatyzator, warto zwrócić uwagę na moc chłodniczą wyrażoną w kW, zakres przepływu powietrza m/3 oraz także poziom ciśnienia akustycznego dB(A), niniejsze parametry są istotne przy doborze urządzenia. Ważny jest też zastosowany czynnik chłodniczy, który powinien być przyjazny dla środowiska. Znaczenie ma też największa możliwa odległość między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną.

Wróć