Czym charakteryzuje się dobry system wentylacyjny?

Korzystanie z budynku wymaga zamontowania w nim różnych instalacji, które umożliwią jego eksploatację lub podniosą komfort znajdujących się w jego wnętrzu osób. Wśród niezbędnych elementów, poza podstawowymi takimi jak ogrzewanie, woda, kanalizacja oraz elektryczna, kluczowe okażą się również systemy wentylacyjne. W Swarzędzu ich projektowaniem i wykonywaniem zajmuje się firma Borkowski. Przekonajmy się, dlaczego wentylacja jest konieczna i sprawdźmy, czym powinna się wyróżniać.

Dlaczego system wentylacyjny jest niezbędny?

Wentylacja to proces usuwania zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń i dostarczanie w jego miejsce świeżego. Jest to niezbędny mechanizm, ponieważ powietrze stale podlega zanieczyszczeniu. Sprawny i efektywny system wentylacyjny jest aktualnie jednym z podstawowych kryteriów, który jest brany pod uwagę przy projektowaniu budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej.

Odpowiednia wymiana powietrza jest niezbędna do oddychania oraz do bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Dzięki systemom wentylacji utrzymane są odpowiednie parametry powietrza w pomieszczeniach tak, aby spełniało ono ustanowione normy higieniczne oraz wymagania techniczne. Efektywna wentylacja gwarantuje stały dostęp do odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach. Gdyby ten istotny proces nie zachodził, podniósłby się poziom dwutlenku węgla oraz pary wodnej, co jest szczególnie niekorzystną sytuacją.

Jakie cechy systemu wentylacyjnego są najważniejsze?

Cechą systemu wentylacji o największym znaczeniu jest jego wydajność, która określa, z jaką częstotliwością powietrze w pomieszczeniu może ulec całkowitej wymianie. Liczy się też powstający podczas pracy hałas związany zarówno z działaniem wentylatorów, jak i przepływem powietrza wewnątrz przewodów. Znaczenie ma również możliwość regulacji intensywności pracy np. opcja przewietrzania, która pozwala na przyspieszoną wymianę powietrza. Ważna okaże się także łatwa obsługa i konserwacja, niski koszt funkcjonowania oraz trwałość poszczególnych elementów. Z uwagi na wysokie ceny energii wśród kluczowych zmiennych będzie też możliwość rekuperacji, a więc odzyskiwania ciepła z usuwanego powietrza.

Jaką wentylację wybrać?

Wyróżniamy 3 typy wentylacji: grawitacyjna, hybrydowa i mechaniczna z rekuperacją.

Dużym atutem wentylacji grawitacyjnej jest jej prostota, w związku z tym charakteryzuje się ona niską ceną. Istotną wadę tego typu wentylacji jest brak możliwości pełnej kontroli nad wymianą powietrza w domu, co w dłuższej perspektywie może okazać się uciążliwe. W związku z tym lepszym wyborem jest inwestycja w wentylację mechaniczną, czyli tę, która zawiera rekuperator.

Dobrze zaprojektowana, dostarczona z jednego źródła i doskonale wykonana- nie ma sobie równych. Zdrowsze, czystsze powietrze, skuteczna ochrona przed wilgocią i utrzymanie wartości nieruchomości oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynku- to korzyści, którymi może się cieszyć jedynie posiadacz wentylacji z odzyskiem ciepła. Firma Borkowski oferuje w tym zakresie asortyment Frankische, ALNOR.

Wentylacja hybrydowa dotyczy budownictwa wielomieszkaniowego.

O wentylacji hybrydowej mówimy wtedy, gdy instalacja działa naprzemiennie w sposób mechaniczny i naturalny lub gdy działanie obydwu tych systemów się uzupełnia. Jej celem jest maksymalne ograniczenie zużycia energii niezbędnej do pracy instalacji przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej intensywności wymiany powietrza, dzięki której można zapewnić właściwą jakość powietrza wewnętrznego. Firma Borkowski oferuje w tym zakresie asortyment firmy ALNOR.

Wróć