Czy ogrzewanie domu pompą ciepła jest opłacalne ekonomicznie?

Wybór źródła ciepła jest jedną z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć inwestor na etapie budowy lub modernizacji domu jednorodzinnego.  Od tego zależy nie tylko to, czy w domu będzie ciepło, a dostęp do ciepłej wody użytkowej będzie stały. To również decyzja ekonomiczna, która będzie miała znaczenie w przypadku płatności rachunków za ogrzewanie.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne, ale przede wszystkim ekologiczne urządzenie grzewcze, które stanowi jeden z najwydatniejszych obecnie źródeł ogrzewania dla domu jednorodzinnego lub większych instytucji jak szkoły czy szpitale. Ponadto pompa świetnie sprawdzi się w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej co sprawia, że dzięki jednej inwestycji możemy jednocześnie ogrzać dom oraz wodę wykorzystywaną w kuchni oraz łazience.  Co ciekawe, pompa ciepła nie wytwarza ciepła, ale pobiera je z ziemi, powietrza lub gruntu. W swojej strukturze składa się z trzech ważnych elementów jak:

  • źródło dolne, które pozyskuje ciepło z wody lub powietrza,
  • źródło górne, czyli właściwej instalacji grzewczej znajdującej się w domu lub mieszkaniu. W tym rozwiązaniu najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe jak ogrzewanie sufitowe, podłogowe lub ścienne, rzadziej są to tradycyjne grzejniki.
  • mechanizm pompy, która czerpie ciepło z otoczenia, a następnie je na energię użytkową w postaci ogrzewania.

Pompa ciepła pracuje wydajnie z zależności od parametrów źródła górnego oraz dolnego. Dlatego tak ważny jest właściwy dobór urządzenia przez wykwalifikowanego instalatora.

Jak wybrać idealną pompę ciepła?

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów pomp ciepła. Są to pompy gruntowe, wodne oraz powietrzne. Największą popularnością w Polsce cieszą się pompy gruntowe, które ciepło pobierają bezpośrednio z gruntu. Są one najlepiej dopasowane do naszego klimatu, choć trzeba przyznać, że coraz większą popularnością cieszą się również pompy powietrzne. Zaleta stosowania pomp gruntowych jest stale utrzymująca się temperatura w miesiącach zimowych. Wtedy źródło grzewcze pracuje najwięcej, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na wyższą temperaturę wewnątrz domu ze względu na utrzymującą się niską temperaturę powietrza. Odwierty wykonane w podłożu, nawet na kilka metrów w głąb ziemi sprawia, że wahania temperatury niezależnie od pory roku są nieodczuwalne. Wpływa to, zatem na możliwość maksymalnego wykorzystania źródła ciepła przy zachowaniu niewielkich kosztów eksploatacyjnych. Inwestor, który chce zakupić pompę ciepła powinien skorzystać z wiedzy instalatora, który posiada wykwalifikowaną wiedzę na temat urządzenia oraz parametrów użytkowania. Należy pamiętać, że tylko dobrze dobrane urządzenie grzewcze z uwzględnieniem warunków technicznych budynku oraz otoczenia sprawi, że pompa będzie działać wydajnie.

Wróć