Bezpieczeństwo vs pompy ciepła

Pompa ciepła, obecnie najbardziej proekologiczna metoda ogrzewania budynków, korzysta wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. W zależności od typu urządzenia, pompa pobiera energię z gruntu, wód gruntowych lub powierzchniowych, bądź też z powietrza, a następnie przekształca ją w ciepło użytkowe. To wyjątkowe rozwiązanie jest jednocześnie najbezpieczniejszą metodą domowej instalacji grzewczej. W odróżnieniu od pieców węglowych starego typu pompy ciepła nie grożą pożarem ani nie emitują szkodliwych substancji. Z kolei w porównaniu do pieców gazowych, nie ma możliwości zatrucia czadem. Pompy ciepła są przy tym praktycznie bezawaryjne.

Ogrzewanie może być oszczędne

Coraz większa popularność montażu pompy ciepła wynika nie tylko z najwyższej gwarancji bezpieczeństwa spośród wszystkich dostępnych sposobów ogrzewania domów. Choć samo urządzenie oraz jego instalacja nie należą do najtańszych, możliwość otrzymania dofinansowania, a także koszt samego ogrzewania zapewniają zwrot całej inwestycji w ciągu kilku lat. Korzystanie z dostępnych wokół zasobów energetycznych jest nieporównywalnie tańsze od spalania gazu czy paliw stałych, a tym bardziej wytwarzania ciepła przy użyciu energii elektrycznej. Wprawdzie pompy ciepła są zasilane prądem, jednak wystarczy zaledwie jego niewielka ilość.

Czy warto zamontować pompę ciepła?

Bezpieczeństwo, oszczędność i sprzyjanie środowisku naturalnemu to niezaprzeczalne korzyści z ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła. Należy także dodać, że pompa pracuje nieprzerwanie i nie wymaga nadzorowania. Raz zaprogramowana, utrzymuje stałą, pożądaną temperaturę w pomieszczeniach, zapewniając jednocześnie komfort termiczny i wygodę użytkowania. Jej praca nie generuje szkodliwych substancji, pyłów i dymu, dzięki czemu ogrzewane powietrze jest czyste.

Wróć